PODSYPKA POD KOSTKĘ BRUKOWĄ

Podsypka pod kostkę

Jaka podsypka pod kostkę brukową? To pytanie zada sobie każdy, kiedy usłyszy od brukarza o “zerówce”. Co to jest ta zerówka? To po prostu ostatnia warstwa, bezpośrednio na której leży kostka brukowa.
Można zastosować piasek, mieszankę piasku z cementem, kruszywo 0-4 mm , kruszywo 0-8 mm, kruszywo 0-16 mm, grys 2-5 mm, grys 2-8 mm.

To, jaką podsypkę pod kostkę wybierze majster zależy w głównej mierze od jego upodobań. Należy jednak być ostrożnym w przypadku samego piasku. Piasek jest łatwo wypłukiwany przez wodę a nawet wynoszony przez mrówki. Wypłukiwanie spowoduje zapadnięcie się kostki. Aby tego uniknąć lepiej zastosować mieszankę piasku z cementem. Cement zwiąże piasek i utworzy się warstwa po której woda spłynie. Jeśli oczywiście ukształtowanie terenu to umożliwi.

Jaka powinna być warstwa zerówki? Jak najcieńsza. Ta warstwa wyrównuje powierzchnię aby kostka leżała idealnie równo. Po ułożeniu zerówki nie zagęszcza się jej tylko na wyrównaną warstwę układa kostkę i dopiero potem zagęszcza. Jeśli będzie zbyt gruba to podczas ubijania kostki mogą pojawić się nierówności. Dobry brukarz wie jak to zrobić właściwie. A odpowiednie kruszywo na podsypkę pod kostkę zawsze dostępne na naszych składach w Gaju i w Zielonkach.