KRUSZYWO NA PODJAZD

Podjazd z kruszywa to częsty wybór zarówno z powodów ekonomicznych jak i estetycznych. Jest to jedno z tańszych rozwiązań, łatwe w wykonaniu, a przy tym dające naturalny, ekologiczny efekt.

Zaczynamy od wybrania gruntu na głębokość około 50 cm. Im grunt w miejscu planowanego podjazdu jest bardziej grząski tym podbudowa powinna być grubsza. Kruszywo układamy warstwami, od najgrubszych do najdrobniejszych ziaren. Pamiętajmy, że musimy użyć kruszywa o ostrych krawędziach (tłucznie, klińce, grysy) ponieważ takie kruszywo dobrze się klinuje. W lepszym wypełnieniu przestrzeni między kamieniami pomaga frakcja drobna w mieszankach kamiennych tzw. zerowa. Każdą warstwę dokładnie ubijamy zagęszczarką wibracyjną. Jedna warstwa kruszywa powinna mieć grubość 15-20 cm.

Oto jakie kruszywa możemy zastosować na poszczególne warstwy podbudowy:
1 – kamień 60-120 mm, tłuczeń 31-63 mm, mieszanka kamienna 0-63 mm
2 – mieszanka kamienna 0-16 mm, mieszanka kamienna 0-31 mm, kliniec 4-31 mm
3 – grysy 2-8 mm, 5-11 mm, 8-16 mm, mieszanka kamienna 0-16 mmpodjazd

To jak i z czego wykonamy pierwszą i drugą warstwę będzie miało decydujący wpływ na trwałość naszego podjazdu. Natomiast trzecia warstwa to już raczej wybór pomiędzy kolorami. Grysy porfirowe są brązowo-różowe, dolomitowe popielato-żółte, wapienie szaro-niebieskie. Dostępne są również grysy ozdobne w wielu pięknych kolorach ale to już znacznie droższa opcja.

Jeśli już mamy starannie wykonany podjazd to warto o niego dbać. W miarę potrzeb dosypywać nowego kruszywa a po zimie ubić nawierzchnię.