KRUSZYWO NA PODJAZD

Podjazd z kruszywa to częsty wybór zarówno z powodów ekonomicznych jak i estetycznych. Jest to jedno z tańszych rozwiązań, łatwe w wykonaniu, a przy tym dające naturalny, ekologiczny efekt.

Zaczynamy od wybrania gruntu na głębokość około 50 cm. Im grunt w miejscu planowanego podjazdu jest bardziej grząski tym podbudowa powinna być grubsza.

Kruszywo na podjazd układamy warstwami, od najgrubszych do najdrobniejszych ziaren. Pamiętajmy, że musimy użyć kruszywa o ostrych krawędziach (tłucznie, klińce, grysy) ponieważ takie kruszywo dobrze się klinuje. W lepszym wypełnieniu przestrzeni między kamieniami pomaga frakcja drobna w mieszankach kamiennych tzw. zerowa. Każdą warstwę dokładnie ubijamy zagęszczarką wibracyjną. Jedna warstwa kruszywa na podjazd powinna mieć grubość 15-20 cm.

Wybór kruszywa na podjazd

Oto jakie kruszywa możemy zastosować na poszczególne warstwy podbudowy:

  1. Kamień 60-120 mm, Tłuczeń 31-63 mm, Mieszanka kamienna 0-63 mm (Dolomit, Porfir)
  2. Mieszanka kamienna 0-16 mm, Mieszanka kamienna 0-31 mm (DolomitPorfir, ), Kliniec 4-31 mm
  3. Grysy 2-8 mm, Grys 5-11 mm, Grys 8-16 mm (Dolomit, Porfir), Mieszanka kamienna 0-16 mm

Kruszywo na podjazd z kamieniaTo jak i z czego wykonamy pierwszą i drugą warstwę będzie miało decydujący wpływ na trwałość naszego podjazdu. Natomiast trzecia warstwa to już raczej wybór pomiędzy kolorami. Grysy porfirowe są brązowo-różowe, dolomitowe popielato-żółte, wapienie szaro-niebieskie. Dostępne są również grysy ozdobne w wielu pięknych kolorach ale to już znacznie droższa opcja.

Jeśli już mamy starannie wykonany podjazd to warto o niego dbać. W miarę potrzeb dosypywać nowego kruszywa a po zimie ubić nawierzchnię.

Jeśli potrzebujesz kruszywa na podjazd skontaktuj się z nami.